TRT Belgesel yeni yayın dönemine yepyeni yapımlar ile başlıyor

Türkiye’nin en çok izlenen belgesel kanalı olan TRT Belgesel, 27 Eylül Salı günü orijinal yerli ve yabancı belgesel sinemalar ile yeni yayın periyoduna merhaba diyor. “Daha güçlü, daha canlı ve daha doğal” sloganı ile yeni yayın devrine hazırlanan TRT Belgesel, 23 farklı yerli ve yabancı belgesel ile izleyicilerin karşısına çıkacak.

TRT Genel Müdürü Prof. Dr. Zahid Sobacı’nın şahsen şahsî toplumsal medya hesabından da tanıtılan TRT Belgesel’in yeni yayın devri, İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde 27 Eylül Salı günü akşamı gerçekleştirilecek geniş iştirakli lansman merasimi ile başlayacak.

TRT BELGESEL’İN YENİ DÖNEM İÇİN SEYİRCİYE BİLDİRİSİ “HAYATI İZLE”

TRT Belgesel’in yeni dönem için seyirciye iletisi ise “Hayatı İzle” Ekran da bu konsepte uygun olarak hayatın her alanına dair üretimlerle şekillenecek. Kanal, yeni dönemde tıp ve mevzu olarak daha geniş bir içerik yelpazesine sahip olacak. TRT Belgesel’in ana temalarını oluşturan tabiat, insan ve macera odaklı üretimlerin yanı sıra yeni döküdramalar, yakın tarihe ve gündeme odaklı araştırma-süreç belgeselleri, bilim-teknoloji belgeselleri, sualtı belgeselleri, spor belgeselleri ve sıra dışı, özgün kıssalar de seyirciyle paylaşılacak.

TRT BELGESEL’İN YENİ YAYIN PERİYODUNDA EKRANA GELECEK BELGESELLERDEN KİMİLERİ ŞUNLAR;

Savunma Sanayii’nin Yalnız Dehaları

Milli atılımlarla güçlenen ve dünyada yıldızlaşan Türk Savunma Sanayii, milletimize inanç ve gurur veriyor. Bu muvaffakiyete imza atanlar ilhamını geçmişte engellemelere bu yola baş koyan isimlerden ve onların fikirlerinden alıyor. Savunma Sanayii’nin Yalnız Dehaları belgeselinde Nuri Demirağ, Vecihi Hürkuş, Nuri Killigil, Şakir Zümre ve Necmettin Erbakan’ın ömürleri ve uğraşları döküdrama yoluyla anlatılıyor. Belgeselde İsmail Hacıoğlu, Vecihi Hürkuş rolünde seyirciyle buluşacak. Bu yıl içinde kaybettiğimiz, sanat dünyasının acı kaybı Ayberk Pekcan da Nuri Demirağ rolüyle belgesel serisinin güçlü yüzlerinden biri. Ortamızdan ayrılan oyuncu sanatıyla yaşamaya devam edecek.

Oyunbozan

Türkiye’nin gücüne güç katan, askeri operasyonlarda ve bilhassa terörle gayrette pek çok oyunu  bozan ulusal teknoloji eseri Atak helikopteri. Neden gereksinim duyuldu, nasıl tasarlandı ve hangi yeni teknolojileri barındırıyor. Projenin mimarları anlatıyor, uzmanlar yorumluyor. 

Maskelerin Arkasında: Siber Savaş

Geleceğin kodları, siber dünyanın karanlık dünyası. Ülkeler ortası dijital taarruzlar, güvenlik açıkları ve hackerlar ortası savaş. Bugüne kadar neler yaşandı, yarın neler yaşanabilir, siber savaşın sonları nedir? Siber dünyanın aktörleri anlatıyor, çarpıcı kıssalar canlandırmalarla ekrana geliyor. 

 Afetler

Türkiye’de ve dünyada yaşanan afetlerin nedenleri ve tesirleri, devletin afetlere karşı attığı adımlar, sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları, büyük afetler sırasında yaşananlar ve insan kıssaları belgesel serisinin odak

noktasını oluşturuyor.  Orman yangınları, sarsıntılar ve seller üzere doğal afetler dramatik sahnelerle, çarpıcı olay anı imgeleriyle, şahit ve uzman röportajlarıyla ele alınıyor. Dinamik bir kurgu ile ekrana taşınıyor. 

 Dünyayı Darp Edenler

Türkiye, Mısır, Arjantin, Sudan, Şili, Libya ve darbeler coğrafyasının öbür ülkeleri…  TRT Belgesel’in yeni üretimi darbeler tarihinin karanlık sayfalarını aralıyor. Türkiye’den ve dünyadan tanıklıklar ve evraklarla gerçeğin peşine düşüyor. Darbelerin fay sınırında neler yaşandı? Cuntalar sömürü tertibine nasıl hizmet etti? Siyaset-Ordu-Medya denklemi, darbelerin açtığı yaralar, bıraktığı izler… Hepsi Dünyayı Darp Edenler belgeselinde. 

Karanlık Miras

Medeniyetin aydınlık yüzü hakikaten Batı mı? Perde ardında hangi gerçekler gizli? İslamofobi, ırkçılık, katliamlar, iktidar savaşları ve nefret suçları… Hepsi Batı zihniyetinin bir yansıması. Karanlık Miras belgeseli, geçmişten bugüne Batı zihniyetinin izini sürüyor. Tarihin kırılma noktalarına odaklanıyor. Türkiye’den ve dünyadan çarpıcı

isimler röportajlarla belgesele güç katıyor. 

30 Yılın Akabinde

TRT Belgesel’in yeni belgesel serisiyle, Çarlık Rusya’sından Sovyetlerin Komünist rejimine uzanan süreçte esaret altında yaşayana, baskı ve zulüm gören Türk halklarının bağımsızlık çabası ekrana taşınıyor. Türki Cumhuriyetler 2021’de Bağımsızlıklarının 30. Yılını Kutladı ve Türk Devletleri Teşkilatı ile kardeşlik bağları daha da güçlendi. Pekala bugünlere nasıl gelindi? Vatan uğruna hangi bedeller ödendi? Kahramanca uğraşın başkanları kimlerdi? Yanıtlar bu belgeselde. 

 Tut Elimden

Sağlığın kıymeti ve hayata tutunmak için verilen mücadele… Tut Elimden belgeseli, Türk sıhhat sisteminin gücüne ve güçlü hastalıklara karşı çaba eden tabiplerin başarılı tedavi

süreçlerine odaklanıyor. Şifa bulan insanların çarpıcı kıssalarını sürükleyici bir lisanla anlatıyor.  

90’ların Dünyası

 90’lı yıllar, hayatın her alanında değişimin ayak seslerini duyduğumuz bir periyottu. Efsaneleşen müzikler, unutulamayan diziler, ekran karşısına kilitleyen televizyon gösterileri ve Türk siyasetinde dönüşümün başladığı bir süreç. TRT Belgesel’in yeni belgesel serisi, 90’lı yılları ve ruhunu renkli bir anlatımla aktaracak.

 Olağanüstü Gemiler

Milli gemiler, global şirketlerin devasa yük gemileri, büyük balıkçı gemileri ve harika lüks yatlar. hepsinin ortak bir özelliği var. Türk tersanelerinde büsbütün yerli imkanlarla üretiliyorlar. denizcilik ve gemi inşa dalı son yıllarda büyük bir ivme kazandı. Pekala Türk mühendisler nasıl çalışıyor, bu harikulâde gemiler nasıl inşa ediliyor? Karşılıklar TRT Belgesel’in yeni belgesel serisinde 

Çocuğum İçin 

Zor koşullarda yaşayan, hayaller kuran çocuklar ve yokluk içinde evlatları için çaba eden anne babalar. Çocuğum İçin, dünyanın dört bir yanından sarsıcı hikayeler içeren bir belgesel serisi. 

Açık Ateş Yemek pişirmek onun için nefes almak üzere. Bunu tabiatın kalbinde yapmaksa vazgeçemediği bir tutku. Toprağın kokusu ve ateşin sıcaklığı eşliğinde. Şef Yılmaz Öztürk, Açık Ateş tekniğiyle doğal yemekler pişiriyor, seyirciyi eşsiz tabiatta bir lezzet seyahatine çıkarıyor.

Ormanın Sırrı: Karakulak

Anadolu’nun yaban kedisi Karakulak, coğrafyamızın nadir ve özel cinslerinden biri. Sayıları az ve ender görülüyorlar o yüzden karakulaklara ormanın hayaleti de deniyor. TRT Belgesel’in yeni üretimlerinden olan Ormanın Sırrı:Karakulak belgeselin bu özel canlını dünyasına tanıklık edeceksiniz. 

Maceraya Mani Yok

Hayatta mahzur tanımıyorlar ve maceradan maceraya koşuyorlar. TRT Belgesel’den heyecan dozu yüksek, toplumsal bildirisi güçlü ve bir o kadar da keyifli bir belgesel serisi. Biri kör, biri sağır biri de yürüme engelli üç dost. Tabiat ve adrenalin tutkusuyla yola çıkıyor, şiddetli maceralarda sonlarını zorluyorlar. Herkes onları çok sevecek. Öyküleri pürüzleri aşmak isteyenlere güç verecek. 

Gönüllü Veteriner Hasan Kızıl, kendini engelli hayvanlara adayan yetenekli bir gönüllü… 

Kübra Akdeniz, işine aşık, genç ve idealist bir veteriner… Birlikte yollara düşüyorlar, köy köy, kent şehir gezip can dostlara şifa dağıtıyorlar. Onlar için mutluluğun formülü bir hayata dokunmak ve can dostlara sevgiyle sarılmak.

 Türkiye’nin Dev Yapıları 

1915 Çanakkale Köprüsü, Çamlıca Kulesi, Avrasya Tüneli, Yusufeli Barajı, İstanbul Havalimanı Metrosu ve daha pek çok mühendislik mükemmeli. Hepsi dev birer yapı ve Türkiye’nin geleceğine atılan güçlü imzalar. Pekala bu yapılar nasıl inşa edildi, Türk mühendisler ve alanında uzman gruplar muvaffakiyete hangi süreçlerden geçerek ulaştı? Türkiye’nin dev yapıları belgesel serisi bu sorulara karşılık arıyor. Vizyon projelerinin inşa süreçlerini tesirli animasyonlar ve çarpıcı kıssalarla ekrana taşıyor.

Tarihin Efsaneleri

TRT Belgesel’in döküdrama çeşidindeki özel üretimlerinden biri olan ve seyircinin büyük beğenisini kazanan ödüllü imal Tarihin Efsaneleri, güçlü hükümdarlar, efsaneleşmiş komutalar ve destansı savaşları husus edinmeye devam ediyor. Belgeselin yeni kısımlarında Selahattin Eyyubi, Sultan Baybars ve unutulmaz Subutay’ın hayatları anlatılacak. 

 

Ulak

Serdar Kılıç TRT Belgesel ekranında seyahatlerine devam ediyor. Ulak yeni dönemde dünyanın farklı köşelerinden, sıkıntı coğrafyalardan ve güçlü kültürlerden izleri yansıtacak, insan kıssaları paylaşacak. Patagonya’dan Sahra Çölü’ne, Balkanlar’dan Orta Asya’ya yeni maceralar TRT Belgesel’de. 

Şehirden Uzakta

TRT Belgesel’in sevilen yüzü Kıvanç Kasabalı kıssasına yeni sayfalar ekliyor. Anadolu’nun sıcak ve samimi insanları ile doğal hoşluklarını ekranlara getiren belgesel dizisi olan Kentten Uzakta; Trafik, kalabalık, yalnızlık, gerilim, sıradan bağlantılar ve tatsız yiyeceklerden sıkılarak kentten kaçıp köye yerleşmeye karar veren Kıvanç Kasabalı’nın köyde yaşama tecrübesini eğlenceli bir lisanla yansıtıyor. 

Su Savaşları

Afrika’nın birçok bölgesi susuzlukla çaba veriyor. Su Savaşçılarımız bu verilen çabalarda halka umut ışığı oluyor. Susuzlukla uğraş eden bölgeleri pak suya kavuşturmaya çabalayan grubumuz Kimi köyde yeraltı su kuyusu açılıyor, kimi yerde de pak olmayan suyu arıtarak insanlara ulaştırıyor.

Bu hayatları değiştirmek için edilen gayret Su Savaşlarıyla TRT Belgesel ekranlarında.

Koruyucular

Denizler, dağlar ve ormanlar ya da kentin tam kalbi. Onlar için misyonun adresi değil hedefi değerli. İşleri hayat kurtarmak, herkes için güvenliği sağlamak. Bunun canlarını tehlikeye atıyor, gece gündüz fedakarca çalışıyorlar. Koruyucular Kıyı Güvenlik’ten itfaiyecilere, polislerden arama kurtarma ekiplerine… yeni kısımlarla TRT Belgesel’de. 

Aile Olmak

Aile Olmak, olumsuz kurallara karşın, ailesini ayakta tutmak için uğraş eden annelerin, babaların ve çocukların uğraşını gözler önüne seriyor. Her bir kısımda yeryüzünün farklı bölgelerinden çarpıcı insan kıssaları ve aile olmanın gücü ekrana taşınacak.

Yiyeceğin Serüveni

Kanalın sevilen imali Yiyeceğin Serüveni yeni kısımlarıyla devam edecek. Yiyeceklerin merak edilen üretim süreçleri yeniden renkli bir lisanla ekranda olacak. Belgesel, bir yiyeceğin üretiminden itibaren soframıza gelene kadar hangi işlemelerden geçtiğini ve kaç farklı formda tüketildiğinin ayrıntılarını aktaracak. 

Sualtı Ustaları

Dünyanın en sıkıntı işlerinden biri endüstriyel dalgıçlık. Metrelerce derinlikteki tamir ve inşa işlerini onlardan öteki kimse yapamak. Onlar hem usta dalgıçlar hem de usta tamirciler. Sualtı Ustaları belgeseli kuvvetli misyonların kıssasını yansıtıyor. 

Türlerin İzinde 

Kendini sualtındaki doğal hayatı araştırmaya, fotoğraflamaya adamış ödüllü bir dalgıç ve kaşif olan Erkan Balk, Türkiye’nin keşfedilmemiş rotalarında dalış yapıyor ve yeni cinslerin izini sürüyor. 

Yaşamın Kıyısında: Nefes

Türkiye’nin rekortmen özgür dalış şampiyonu Şahika Ercümen bu defa çok farklı ve manalı bir kıssayla seyircinin karşısında. Ercümen Dumlupınar Denizaltısının batığına dalıyor ve tarihin bu trajik sayfasını aralıyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

personel alımı
antalya escort
gaziantep escort bayan gaziantep rus escort gaziantep escort
bursa escort escort ankara bursa eskort kocaeli escort bayan aydınlı escort escort bayan bursa escort escort bayan escort bursa
antalya escort
Kurtköy Escort Pendik Escort İstanbul Escort Şişli Escort Mecidiyeköy Escort
kartal escort